O nás

Posláním spolku SISU je poskytovat pomoc osobám bez přístřeší, pomoci jim začlenit se do běžné společnosti, naučit se pracovním návykům a motivovat je ke změně životního stylu. Tím přispívat k důstojnějšímu žití osob bez přístřeší a destigmatizovat je v očích veřejnosti.

Spolek byl založen v roce 2023 a to především za účelem realizace projektu Safety First. Tento projekt vychází z poznatků během několikaleté přímé práce s osobami bez přístřeší a také reaguje na Koncepci politiky města Plzně pro práci s lidmi v bezdomoví 2022+, jejíž vypracování zadalo v roce 2022 statutární město Plzeň, zastoupené Odborem bytovým Magistrátu města Plzeň. Tato koncepce vychází ze studie "Bezdomovectví. Lze nějak přijatelně řešit? Případně jak?".

V současné době plánujeme pilotní projekt na území města Plzně. Sháníme finanční prostředky, jednáme o pozemcích a dalších věcech potřebných k realizaci projektu.

Dva a půl roku od myšlenky k realizaci

Martin Hruška o vzniku SISU

Začalo to v červenci 2021 rozhovorem s místostarostou třetího plzeňského obvodu Ondřejem Ženíškem, který vyprávěl o programu Homeless Blus Prahy 9. Ještě ten měsíc jsem se tam vydal na stáž. Tento program funguje na Praze 9 od roku 2013 a spadá pod odbor životního prostředí. V té době bylo v rámci městské části umístěno 25 buněk a zkušenosti byly velmi pozitivní. V současné době se do tohoto programu zapojila i nezisková organizace Neposeda. Po stáži jsme s Ondřejem Ženíškem řešili, jak tento program zavést i v Plzni, ale nakonec jsme zůstali jen u myšlenek.

V roce 2022 vznikla studie "Bezdomovectví. Lze nějak řešit? Případně jak?" na jejímž základě byla vypracována Koncepce politiky města Plzně pro práci s lidmi v bezdomoví 2022+. Takto koncepce představila opatření Unimo buňky jako řešení, které by využilo 85 % osob bez přístřeší. Také se v ní uvádí, že je to jedna z "mezi forem" bydlení, která zohledňuje a nabízí řešení v komplikované situaci řady lidí na ulici, kteří se nachází v exekucích, mají dluhy a jsou limitováni sérií dalších socioekonomických omezení.

Na základě této koncepce jsem se rozhodl, že bych se rád tomuto opatření věnoval a začal připravovat podklady pro jeho realizaci. Podpora veřejnosti opatření Unimo buňky byla dle studie celkem nízká, a proto jsem se při tvorbě projektu na to snažil reagovat. Jak jednotným vzhledem příbytků, jejichž vizualizaci vypracovala studentka fakulty architektury ČVUT v Praze Marie Anna Svobodová, tak podílením se obyvatel na jeho samotné stavbě. Líbila se mi přidaná hodnota získání pracovních návyků a možnosti již při samotné montáži s lidmi bez přístřeší mluvit o jejich motivacích a hledat s nimi možnosti kam jít dále.

V roce 2023 jsem založil spolek SISU a prezentoval projekt zainteresovaným plzeňským radním a vedení MO Plzeň 3. Projekt se setkal s pochopením a vyjádřením podpory. Během tohoto roku jsem vyjednával finanční prostředky, místo pro realizaci montáže i samotné umístění příbytku. Koncem roku, radní pro oblast bytovou, vč. dostupného a sociálního bydlení, Mgr. Světlana Budková předložila návrh na jednání zastupitelstva města Plzně na finanční podporu pilotního projektu Safety First a zastupitelstvo jeho podporu schválilo.

Takto začala naše cesta, jak nabídnout osobám bez přístřeší bezpečné místo, ze kterého mohou řešit svou nepříznivou sociální, zdravotní i ekonomickou situaci.