Přínosy projektu

Obyvatelé

Jedním z hlavních přínosů pro osoby v tomto projektu je možnost nácviku pracovních návyků. Pro osoby bez přístřeší, které již delší dobu nevykonávaly žádnou výdělečnou činnost, je těžké nastoupit do práce a hned pracovat pět dní v týdnu osm hodin denně. Díky podílení se na stavbě příbytku se budoucí obyvatel naučí pracovním povinnostem, určitému režimu a dodržování pravidel. Tímto procesem bude uživatel doprovázen pracovním terapeutem (koordinátorem), který během stavby bude mít možnost s budoucím obyvatelem navázat vztah a řešit s ním další životní a sociální témata.

Spoluúčast na vytvoření si vlastního příbytku má za cíl také vyvolat v budoucích obyvatelích pocit hrdosti, že zvládli něco vytvořit vlastníma rukama, a tím zajistit i to, že se o svěřený příbytek budou lépe starat.

Postavením příbytku vznikne pro obyvatele místo, kde si budou moct uložit veškeré své věci beze strachu, že o ně přijdou. Místo, kde se obyvatel bude cítit bezpečně a dobře.

Osoby bez přístřeší trpí častými depresemi. Mgr. Pavlína Zoubková, poradenská psycholožka pro osoby bez přístřeší v Denním centru U Bulhara v Praze, říká, že pro efektivní léčbu deprese člověka bez domova je důležitý režim/denní struktura, klid a ticho, člověk, se kterým si můžu povídat​ a PRAVIDELNÝ SPÁNEK. Tyto potřeby by měl příbytek pomoci uspokojit.

Dalším velkým přínosem je také zlepšení zdravotního stavu osob bez přístřeší. To se dá snadněji řešit v suchu a bezpečí příbytku. Na ulici se často osobám bez přístřeší rány nehojí v důsledku špíny a vlhkosti.

Veřejnost

Tento projekt cílí i na přínosy veřejnosti, a to zkvalitněním prostředí, kde se příbytek bude vyskytovat. Lidé tak uvidí, jak člověk z ulice pečuje o veřejný prostor. Tím by se do jisté míry mohl změnit pohled veřejnosti, která často vnímá osoby bez přístřeší jako ty, kteří nepořádek vytvářejí.

Prostor, kde bude příbytek umístěn, se může stát bezpečnějším a kontrolovatelnějším. A to z důvodu přítomnosti obyvatel příbytku i pracovníků s nimi pracujících.

Umístěním osoby bez přístřeší do příbytku se také sníží náklady vynaložené z veřejných zdrojů. Lidé, kteří získají střechu nad hlavou, jsou méně v nemocnici, méně pro ně jezdí sanitka, berou méně léků. Ušetří se také ve věznicích, kam mnozí bezdomovci zvláště v zimě rádi směřují. V lokalitě s několika bezdomovci se obvykle instalují další kamery, osvětlení, speciální lavičky, na nichž se nedá ležet, vynakládají se větší finanční prostředky na pravidelný úklid těchto míst.

Lidé, kteří budou mít kde spát, nebudou muset přespávat na městských lavičkách a v parcích. V důsledku toho se sníží počet stížností na osoby bez přístřeší vyskytující se ve veřejném prostoru.