U nás i ve světě
U nás v ČR je podobná zkušenost s unimo buňkami v Praze 9, kde osoby bez přístřeší dostávají do užívání obytné kontejnery, o které se musí starat. V Praze se tento model osvědčil a funguje již od roku 2014.
Madisonská organizace Occupy Madison buduje mini-domky pro lidi, kteří nemají střechu nad hlavou. Vznikla tak nová "Mini-vesnička" nedaleko centra Medisonu (stát Wisconsin- USA) pro občany ze sociálně slabších vrstev společnosti. Hlavním důvodem pro stavbu a prosazení tohoto záměru byl prudký nárůst osob bez přístřeší. Tyto mini-domky se ukázaly jako vhodné řešení problematické situace.
Hojně vznikají mini-příbytky v USA. Nejznámějším příkladem je osada Quixote Village na okraji města Olympia ve státě Washington, kde se před časem vytvořilo bezdomovecké stanové městečko. Místo aby městské úřady komunitu vykázaly, rozhodly se s pomocí neziskové organizace nechat vystavět 30 maličkých domků s verandou podél osvětlené uliční čáry.
V Kalifornii má mini domek velikost 6 m2 a obsahuje postel, police na věci, klimatizaci a topný systém. WC a koupelna jsou mimo takový domek.
V roce 2016 založil Sven Lüdecke v Kolíně nad Rýnem organizaci sociálních služeb Little Home. Setkání s jednou bezdomovkyní ho přimělo k vytvoření obytného boxu. Zpráva o jeho aktivitě se rychle rozšířila a dnes už jeho organizace vyrábí malé domky v podstatě běžně.
Domky mají rozlohu 3,2 m2 a jsou vyrobeny z dřevotřísky a polystyrenu, mají jedny dveře, dvě výklopná okna a na podlaze krytinu z PVC. Uvnitř se kromě matrace a poličky nachází také lékárnička, hasicí přístroj, kempingová toaleta, umyvadlo a malá pracovní plocha s možností vaření.
Kromě Kolína nad Rýnem má dnes organizace Little Home zastoupení i v dalších městech, jako je Berlín, Frankfurt nad Mohanem nebo Hamburk. Budoucí obyvatelé a obyvatelky těchto domků musejí splňovat přísná kritéria – málo alkoholu, žádné drogy a velká motivace odejít z ulice. Přesto je poptávka obrovská – na čekací listině je přes 15 000 lidí.